تبلیغات
مطالب اینترنتی - رقابت‌پزشكان پای صندوق بزرگ‌ترین انتخاب صنفی كشور
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مطالب اینترنتی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOMمفیدستان:

رقابت‌پزشكان پای صندوق بزرگ‌ترین انتخاب صنفی كشور

به گزارش میگنا، روزنامه اعتماد نوشت: بنا بر اعلام رییس ستاد مركزی اجرایی انتخابات نظام پزشكی، ٥ هزار و ٥٤٢ نفر (٣ هزار و ٣٦٥ پزشك، ۵۱۷ دندانپزشك، ۴۶۶ دكترای داروسازی، ۲۵۴ دكترای علوم آزمایشگاهی، ۴۷۳ لیسانس دارای پروانه و ۴۶۷ ماما) برای رقابت در این دور از انتخابات ثبت نام كرده‌اند كه میزان مشاركت نامزدها نسبت به انتخابات ششم، از رشد ۱۲ درصدی برخوردار بوده است. سازمان نظام پزشكی ایران، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین نهاد صنفی نخبگان كشور است كه قدمتی ٥٧ ساله دارد.

در طول حیات این نهاد صنفی و از سال ١٣٣٩ كه نخستین قانون نظام پزشكی ایران به تصویب رسید، روسای وقت عموما تلاش كرده‌اند این سازمان را از افت و خیز عرصه سیاست مصون نگه دارند و دغدغه اعضا كه جامعه پزشكی كشور را شامل می‌شوند، صرفا سلامت مردم و سعی در ارتقای روش‌های درمانی برای دستیابی به مداخلات هرچه موثرتر باشد.

بر اساس قانون نظام پزشكی، وزارت بهداشت مجری انتخابات نظام پزشكی است.

هیات مركزی نظارت بر انتخابات نظام پزشكی طبق ماده ١٩ آیین نامه قانون نظام پزشكی شامل سه نماینده مجلس، دو نماینده وزیر بهداشت، یك نفر نماینده وزارت كشور و یك نفر نماینده دادستان كل كشور است و صلاحیت نامزدها ‌باید بر اساس قانون توسط وزارت اطلاعات، وزارت دادگستری، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكی و دانشگاه علوم پزشكی منطقه بررسی و تایید می‌شد.

براساس قانون تشكیل سازمان نظام پزشكی مصوب مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه‌های مربوطه مراجع پنج‌گانه مورد استعلام در مورد این گروه از نامزدها اعلام می نمایند.

مروری بر پیشینه تشكیل و انتخابات سازمان نظام پزشكی ایران

اوایل دهه ٢٠ شمسی و زمانی كه پیشنهاد تشكیل انجمن‌های پزشكی در شهرستان‌ها مطرح شد، نمایندگان مجلس شورای ملی با آن مخالفت كردند چرا كه آن زمان چنین لوایحی را نوعی وقت تلف كردن می‌دانستند. دو سال بعد، در سال ١٣٢٤ با تصویب قانون وزارت بهداری، نظام بهداشت و درمان به شكل نوین در ایران شكل گرفت و براساس ماده ٢١ این قانون، اداره تنظیم امور پزشكی ایجاد و در آن عنوان شد: «اداره تنظیم امور پزشكی بر كار پزشكان، دندانسازان، قابله‌ها، پزشك‌یاران، پرستاران و داروسازان نظارت خواهد كرد و برای رسیدگی به تخلفات صنفی طبات مذكور در وزارت بهداری یك محكمه پنج نفره تشكیل خواهد شد و دو نفر از پزشكان غیرموظف هم كه هر ساله به وسیله كلیه پزشكان انتخاب می‌شوند، ‌از اعضای آن خواهند بود.»

سال ١٣٢٩ قانون «بهداشت شهری» در جهت ساماندهی طبابت به تصویب رسید و در آن برای نخستین‌بار واژه «نظام پزشكی» وارد قوانین ایران شد. در تبصره ماده ٣ این قانون آمد: «رسیدگی به تخلفات شغلی غیرجزایی پزشكان از وظایف نظام پزشكی است كه در صورت عدم تشكیل نظام پزشكی، وظیفه شورای عالی بهداشت است كه آیین‌نامه آن طبق نظر كمیسیون بهداری و دادگستری تنظیم شود.»

سال ١٣٣٨ و در زمان نخست‌‌وزیری منوچهر اقبال، عبدالحسین راجی، وزیر بهداری وقت، لایحه جدیدی درباره قانون نظام پزشكی به مجلس برد كه سوم خرداد ١٣٣٩ به تصویب مجلس شورای ملی و سوم دی ماه همان سال به تصویب مجلس سنا رسید.

نخستین انتخابات نظام پزشكی، در سال ١٣٤٧ برگزار شد و سازمان نظام پزشكی، در سال ١٣٤٨ تشكیل و با سخنرانی نخست‌وزیر وقت افتتاح شد و نخستین شماره نظام پزشكی به منوچهر اقبال اختصاص یافت و وی در نخستین دوره انتخابات نظام پزشكی، به عنوان رییس نظام پزشكی برگزیده شد.

تا سال ١٣٥٧ چهار دوره انتخابات نظام‌پزشكی برگزار شد و یحیی عدل و دكتر ملكی ازجمله روسای منتخب این نظام صنفی تا پیش از پیروزی انقلاب بودند. پس از پیروزی انقلاب و از سال ١٣٦٠ نیز شش دوره انتخابات نظام پزشكی برگزار شد كه عباس شیبانی، محمد‌علی حفیظی، هادی منافی، ایرج فاضل، سید‌شهاب‌الدین صدر و محمدرضا ظفرقندی روسای منتخب این چند دوره انتخابات بودند.

وظایف سازمان نظام پزشكی چیست ؟

وظایف اصلی این سازمان عبارت است از تعیین تعرفه خدمات تشخیصی درمانی در بخش خصوصی، صدور پروانه مطب شاغلان بخش خصوصی، رسیدگی انتظامی به تخلفات حرفه‌ای شاغلان حرف پزشكی از طریق هیات‌های انتظامی، ثبت نام و صدور گواهی عضویت، تعیین ضوابط و نظارت بر تبلیغات پزشكی، ارایه خدمات رفاهی به اعضای سازمان مانند واحد وام، توزیع آرم طرح ترافیك و ارایه خدمات بیمه‌ای مختلف، مشاركت در تعیین مالیات بر درآمد شاغلان بخش خصوصی و اعزام نماینده به هیات‌های حل اختلاف مالیاتی، معرفی نماینده در شورای عالی بیمه و شورای عالی آموزش پزشكی، تعیین شرح وظایف شاغلان حِرَف پزشكی، برگزاری برنامه‌های بازآموزی و آموزشی، انتشار نشریه سازمان و غیره. سازمان نظام پزشكی متشكل از مجمع عمومی، شورای عالی، هیات‌مدیره نظام پزشكی شهرستان‌ها، هیات‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای، بازرسان و صندوق تعاون و رفاه است.

قانون نظام پزشكی نیازمند بازبینی است

ایرج فاضل/ رییس اسبق سازمان نظام پزشكی

به نظر من سازمان نظام پزشكی ارگان بسیار مهمی است كه نقش مهم ساماندهی مسائل پزشكی را برای پزشكان و بیماران و همچنین، مسائل اجتماعی مطرح در جامعه پزشكی را برعهده دارد. مسلما مانند تمام انتخابات‌ها، تعداد شركت‌كنندگان هرچه بیشتر باشد، اعتبار انتخاب‌شوندگان هم بیشتر خواهد بود و امیدواریم جامعه پزشكی، در این انتخابات، این اهمیت را به سازمان نظام پزشكی؛ ارگانی كه مربوط به كار و مسوولیت جامعه پزشكی است، بدهند و در انتخاباتی كه هر ٤ سال یك‌بار برگزار می‌شود، دو الی سه ساعت برای رای دادن وقت بگذارند. نظام پزشكی متعلق به تمام اعضای جامعه پزشكی است و ان‌شاءالله اگر سازمان نظام پزشكی با بیشترین آرا تشكیل شود، شاهد فعالیت سازمانی جدی‌تر، مسوول‌تر و مقتدرتر خواهیم بود. در عین حال قانون نظام پزشكی نیازمند بازبینی است و در گذشته هم چند بار دستخوش تغییرات شد و اختیاراتی را از سازمان نظام پزشكی سلب كردند كه البته نتیجه منفی هم داشت. به نظرم، بعد از تشكیل سازمان نظام پزشكی مقتدر و پررنگ، این بازبینی‌ها هم باید صورت بگیرد و مسائل نظام پزشكی، یكی یكی از سر راه برداشته شود. مطمئنا سازمان نظام پزشكی یك ارگان سیاسی نیست بلكه یك نهاد صنفی است كه وظایف بسیار مهمی به عهده دارد. سیاست زدگی، هر نهادی را ممكن است در راه و از مسیر اصلی منحرف كرده و حتی مسائل نامطلوبی هم به دنبال بیاورد. طبیعی است كه پزشكان هم مانند سایر آحاد جامعه عقاید سیاسی داشته باشند اما سیاسی شدن سازمان نظام پزشكی، سزاوار نیست زیرا این نهاد صنفی، ارگان و نهاد متین و جا افتاده‌ای است كه وظایف مهمی برعهده دارد و باید در مسیر قانون و ایفای وظایف حركت كند.

خاطره تلخ بهمن ٩١ باعث شد نظام پزشكی منفعل شود

محمد حسین قربانی/رییس هیات مركزی نظارت بر انتخابات نظام پزشكی كشور

ما در شرف برگزاری هفتمین انتخابات نظام پزشكی كل كشور هستیم. ما در هیات مركزی نظارت بر انتخابات نظام پزشكی با جلسات طولانی توانستیم در یك بازه زمانی بسیار كوتاه جدول زمانبندی انتخابات را تعیین كرده و به وزارت بهداشت كه مجری انتخابات نظام پزشكی است ابلاغ كنیم. تا امروز هم گزارش‌های بسیار خوبی داریم و امیدواریم با تمام تلاش و كوششی كه شده، انتخابات در موقع زمانی اعلام‌شده برگزار شود. تمام تلاش ما این است كه تمام اقدامات، در چارچوب قانون و حفظ حرمت اشخاص باشد. در سال‌های ماضی، در كلانشهرها به جهت محدودیت تعداد صندوق‌ها، آن مشاركت جدی جامعه پزشكی را شاهد نبودیم و به همین سبب تمام تلاش ما این است كه برای جلب مشاركت هرچه بیشتر، بتوانیم انتخابات الكترونیكی در سراسر كشور برگزار كنیم. یكی از تشكل‌های صنفی قابل توجه در سطح كشور كه جایگاه ویژه‌ای دارد، سازمان نظام پزشكی است. بر اساس قانون، سازمان نظام پزشكی سیاستگذار حوزه سلامت جامعه است و وظیفه دفاع از حقوق جامعه پزشكی و مردم و گیرندگان خدمات درمانی را هم برعهده دارد و این جایگاه، ایجاب می‌كند كه یك سازمان قدرتمند به دور از مسائل سیاسی داشته باشیم. در عین حال در كل كشور طرح عظیم تحول سلامت در حال اجراست و نقش بسیار مهم و اثرگذار نظام پزشكی را نمی‌توانیم در اجرای این طرح نادیده بگیریم. اگر سازمان نظام پزشكی نتواند در این مسیر از حقوق جامعه پزشكی و مردم دفاع كند، به یك نهاد منفعل تبدیل می‌شود. بستری كه قانون برای سازمان نظام پزشكی و جایگاه این نهاد ایجاد كرده و اختیاراتی كه برعهده این نهاد صنفی گذاشته شده، باید در كنار اجرای طرح تحول سلامت قرار بگیرد. طرحی كه بارقه امیدی در دل مردم ایجاد كرد و خوشحالیم كه رییس‌جمهور هم به ادامه این طرح اشاره داشت. نگاه مجلس و نگاه رهبری معظم هم ادامه طرح تحول سلامت است و به سبب همین توجهات، ما نیازمند یك سازمان نظام پزشكی توانمند، قدرتمند و میدانی در جهت حمایت و ارتقای طرح تحول سلامت هستیم كه بتواند به مثابه بازویی برای دولت انجام وظیفه كند. داشتن چنین نهادی با این ویژگی‌ها، انتظار همه اعضای جامعه پزشكی و آحاد مردم است و خوشبختانه در بعضی شهرها، مشاركت برای حضور در انتخابات هفتم نظام پزشكی نسبت به دوره قبل تا صددرصد افزایش پیدا كرده و با چنین سطح مشاركتی امیدوارم بتوانیم یك نظام پزشكی قدرتمند برای ایفای نقشی هرچه مفیدتر و در جهت رفع مشكلات جامعه پزشكی و مهم‌تر از همه، رفع مشكلات و كمك به نیازمندی‌های عامه مردم و گیرندگان خدمت داشته باشیم. البته خاطره انتخابات ششم نظام پزشكی – بهمن ١٣٩١ – برای جامعه پزشكی خاطره خوبی نبود و برخی افراد كه نه قانون به آنها چنین اجازه‌ای داده بود و نه وظیفه قانونی داشتند و نه شرایط اجتماعی و سیاسی این اجازه را می‌داد، به صورت غیر موجه به این انتخابات ورود كرده و هزینه‌هایی برای جامعه پزشكی و سازمان نظام پزشكی و كشور ایجاد كردند. آن هم در حالی كه پزشكان از فرهیختگان این كشور هستند و بسیار كوشش دارند كه در چارچوب قانون و قانون محور و قانون مدار باشند ولی خاطره تلخ بهمن ٩١، همه شاهدیم كه برای جامعه پزشكی و مردم خوشایند نبود و همین اتفاقات باعث شد كه نظام پزشكی دچار انفعال شود.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب رقابت‌پزشكان پای صندوق بزرگ‌ترین انتخاب صنفی كشور در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :رقابت‌پزشكان پای صندوق بزرگ‌ترین انتخاب صنفی كشور
http://mofidestan.ir/%d8%b1%d9%82%d8%a7%d8%a8%d8%aa%e2%80%8c%d9%be%d8%b2%d8%b4%d9%83%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%a7%db%8c-%d8%b5%d9%86%d8%af%d9%88%d9%82-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%d9%8a%d9%86-%d8%a7%d9%86/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب